Budapešť je úžasná

Proč stojí za to “tuhle holku” navštívit?

  • je to úžasně kousek, z Brna vám cesta zabere 4 h a z Prahy o trošičku víc? A navíc je cena za jízdenky za pár stovek Kč
  • cenově je to velmi dostupné evropské město
  • Maďaři jsou milí lidé, byla by škoda se s nimi neseznámit
  • k Balatonu, největšímu jezeru ve střední Evropě, je to jen 1 h cesty
  • je dobrý ochutnat jejich langoš, chutná jinak, než ten co znám z Česka

 

Pozn. V Maďarsku se platí forinty. 100 HUF (forintů) je asi 9 Kč. Snažila jsem se vám ceny v článku přepočítat rovnou do českých korun, abyste nic nemuseli složitě přepočítávat 🙂

Ubytování v Budapešti

Ceny za služby, potraviny jsou v Budapešti v porovnání s Českem velmi podobné, často i levnější. Pokud jedete do Budapeště na dovolenou, rozhodně doporučuju na ubytování nešetřit a ubytovat se někde v centru. Výhod to má hned několik, budete co nejblíže centru dění a taky zažijete tu “pravou” Budapešť.

Ubytování doporučuju hledat na Airbnb. Navíc, když se prokliknete přes tento odkaz, dostanete pár korun na vaše první ubytování.

Co doporučuju zažít/prožít?

Free walking tour

Koncept prohlídek měst zdarma se mi fakt líbí. Nikdy to není úplně zdarma, hodí se když přihodíte nějaké to dýško na závěr “tour”, ale i tak to rozhodně přiláká na první dobrou více zájemců, než kdyby to bylo rovnou za 10 euro.

Fakt moc doporučuju využít. Díky této tour jsem jako solo cestovatelka za 1. poznala nové lidi a za 2. v rychlosti (během 2,5 hodiny) poznala ty nejdůležitější památky v okolí, kam jsem se pak mohla případně vrátit.
V Budapešti je sraz na Vörösmarty tér a bližší info najdete na této stránce. 

Historické metro

V Budapešti se nachází nejstarší linka metra v Evropě, je to konkrétně M1. Nejsem fanda do metra, ale tato linka mě naprosto učarovala. No koukněte sami na fotku 🙂
Návštěvu metra jsem spojila tak, že jsem ním dojela do Széchenyi termálních lázní.

Lázně

Jo asi nejsem tak stará na to vyvalit si své “šunky” v lázních, ale i tak jsem si tu teplou vodu na pár hodin užila. Konkrétně jsem vyzkoušela Széchenyi lázně (5200 HUF, asi 490 Kč) a pak lázně na Margaret island (2100 HUF, asi 190 Kč). Pokud se chcete vyhnout davům seniorů, doporučuju spíš zvolit cenově výhodnější a míň přeplněné lázně na Margaret island.

Margaret island

Ostrov uprostřed Dunaje. Největší zajímavostí je fontána, která v noci hraje a barevně svítí. Taky tam najdete dost barů a výše zmíněné lázně.

Mosty

Snad nejimpozantnější mosty, jaké jsem kdy kde viděla. Opravdu se za ně nemusí stydět 🙂 No mrkněte na fotky!

Jídlo

Moje oblíbená část na cestování! I když jsem před nedávnem vydala článek Zdravé svačinky na cestách, tak vždycky ráda vyzkouším tamní kuchyni, ať už jsem na Bali nebo v Maďarsku. Kavárniček a nejrůznějších typů jídla se dá v Budapešti sehnat opravdu hodně.
Co mě překvapilo byla dobrá dostupnost českého pivka. Myslím, že máme být na co hrdí. Kozel, Pilsner Urquel, ale taky Holba.

Jakých specialit jsem se dočkala v Budapešti?

  • Langoš – jó, známe ho z Česka, ale tady mi fakt chutnal o dost víc 🙂 Byl totiž se smetanou a sýrem. Stál mě asi 1000 HUF (80 Kč)
  • Klobásy v pečivu – no co dodat, podívejte se na fotku. Této volby trošku lituju, bylo mi po tom trochu těžko, ale minimálně vizuálně mě to zaujalo.
  • Halászlé – maďarská polévka, na kterou mě vzali už v Košicích Matúš s Ivkou, je to červená rybí polévka a moc mi to chutnalo

Co mě taky zaujalo byly tzn. Hummus bary, fastfoody s humusem, který já mám tuze ráda. Kéž by se brzy něco podobného objevilo i u nás v Čechách.

O jídle v Budapešti se tady rozepsala taky kamarádka, u které jsem měla to štěstí pobýt a strávit s ní čas – Eliška. Píše o svých studentských “radostech” z Budapeště taky blog.

Noční život

Nejsem zrovna party girl, takže tipy na to, kde se nejlevněji opít nebo sehnat drogy u mě opravdu nehledejte. Nejproslulejší v Budapešti jsou tzn. ruin pubs. Údajně tyto atypické hospody vznikly tak, že lidi dřív neměli peníze na to zaplatit za pronájem v centru města a tak se porozhlédli po něčem, co bylo pro ně dostupné – napůl zbouraná místa, vnitrobloky atp. A teď je z toho nejvíc cool část města, kam se jít večer bavit.

Hodně mladých jsem viděla posedávat s pivkem na mostech při výhledu na nočně osvětlenou Budapešť.

Pracovat se dá odkudkoliv

Pokud do Budapeště zavítáte i pracovně jako digitální nomádi, nebojte, budete mít odkud pracovat.
Osobně jsem vyzkoušela:

  • Kavárna Konyha – dá se tam dobře “zašít” nahoru na gauče, kde vás nikdo nebude hlídat, jak dlouho sedíte a můžete ochutnat nějakou z jejich báječných limonád (cca 700 HUF)
  • Univerzita BME – školy či knihovny jsou obecně skvělé na práci

Coworking (osobně jsem neměla čas vyzkoušet)

  • Budapešť Impact HUB – coworkingy v síti Impact HUB jsou bezva, znám dobře ty české, takže nepochybuji o kvalitě ostatních coworkingů po světě

Žluté šaliny

Kde jinde byste mohli narazit na žluté šaliny? Já ještě nikdy a musím říct, že byly nesmírně fotogenické 🙂

Lokální market

Konkrétně jsem navštívila Central Market Hall. Připadala jsem si jako v Asii. Tolik čerstvého ovoce a zeleniny! Mňam! Kdyby už uvařené jídlo nebylo v Budapešti tak cenově dostupné, nakoupila bych si toho spoustu a vařila jako o život 🙂 Taky pokud byste rádi dovezli do Česka nějaký ten suvenýr, co se dá sníst, tak je market ideální příležitost. Klobásy, koření paprika v nejrůznějších obalech. Dole pod marketem je navíc obchod, takže tam můžete koupit nějaké dobré víno. Lokální průvodce doporučoval utratit za víno alespoň 1500 HUF (120 Kč) a pak prý nejde při výběru udělat chybu 🙂

Lokální market

Lokální market

Balaton

Ten už nespadá do sekce Budapešť, ale pokud byste strávili ve městě dost času a chtěli jste si trošku odpočinout, doporučuju vyrazit. Je to jen cca 1 h 20 min vlakem. A cena je více než přátelská – 2200 HUF za jednu cestu. A pokud jste ještě studenti, tak je to o 50 % levnější. My jsme si s Eliškou udělali výlet na místo Siofok a bydleli jsme u této paní. Siofok byl vcelku turistický a ačkoliv jsme tam byli až po sezóně (půlka září), tak bylo pobřeží za hezkého počasí plné. Nicméně, pokud jste plážoví typy lidí, tak by se vám to mohlo líbit. Já bych si příště asi raději dovezla nebo půjčila kolo a objela bych si celý Balaton 🙂 Pak bych se mohla vyhnout přeplněným místům a najít si to, co mě baví nejvíc.

Tipů na Budapešť najdete na internetu spoustu. Nikdy nezklame aplikace Foursquare anebo Tripadvisor.
Taky jsem náhodou objevila tipy od Luckycesty.cz přímo z Budapeště (bohužel pro mě pozdě, takže jsem se nimi nestihla inspirovat, když jsem tam byla), ale pokud se tam chystáte vy, tak na to určitě mrkněte 🙂 O Budapešti taky dobře píšou Lucka a Lukáš z blogu LoudavýmKrokem.cz.

A co vy a Maďarsko? Byli jste tam? Budu ráda za vaše tipy!

Investujte do kryptoměn a vydělejte si na cestování

Jednoduše nakupte nakupte Bitcoiny či Litecoiny přes appku Coinbase